Gaziantep'te Gezilecek Yerler - Gezi Rehberi
Gaziantep'te Gezilecek Yerler - Gezi Rehberi

Gaziantep’te Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

Eylül 20, 2020
0 Yorumlar
Gaziantep ilimize gezi için gelecek olan misafirlerimiz için hazırladığımız gezi rehberimizde kendinizi ve zamanınızı ona göre ayarlayabilir ve rahatça Gazi ilimizi gezebilirsiniz. Çağlardan beri bir çok uygarlığın anası Mezopotamya ile Akdeniz’in arasında yer alan Antep antik çağlardan beri canlılığını ve dinamikliğini koruyan bir şehir.
İpek Yolu’nun üstünde yer alışından ötürü de kurulduğu günden beri ticaret ve ekonomi için bir lokomotif görevi görüyor.
Rivayet odur ki, Gaziantep’in asıl adı Ayıntap olarak geçiyormuş. Bu isim şehre sularının gür ve bol olduğundan verilmiş. Ayın su kaynağı, pınar; tap da kuvvet anlamında kullanılıyormuş. Lakin zamanla bu isim Antep olarak değişmiş.
Kurtuluş savaşındaki kahramanlığından ötürü de şehir Gazi unvanını alarak Gaziantep olmuş.
Türkiye’nin en büyük sekizinci şehri olan Gaziantep bunun yanısıra UNESCO tarafından “Dünya Gastronomi Şehri” olarak koruma altında.
Şahinbey Millî Mücadele Müzesi
Kurtuluş Savaşı’nda Gaziantep’in verdiği mücadelenin anlatıldığı Şahinbey Millî Mücadele Müzesi, mağaraları olan iki binanın birleşiminden meydana getirilmiş.
Şehrin savaş sürecinde geçirdiği zorluklara ayna tutulan bu müze, haftanın her günü ziyarete açık.
Girişi ücretsiz olan Şahinbey Millî Mücadele Müzesi, duygularınızın şelale olup akacağı, ırmak olup taşacağı bir yer.
Bakırcılar Çarşısı
Hanlar Bölgesi’nde yer alan Bakırcılar Çarşısı’nda kadim bir geçmişe sahip el sanatlarımızdan bakır işçiliği ürünlerin sergilendiği atölye ve çarşılar bulunuyor.
Bunlara ek olarak baharattan yemeniye birçok ürünü bu çarşıda bulmak mümkün.
Almacı Pazarı
Şehitkamil’de yer alan ve Elmacı olarak da anılan Almacı Pazarı, yöresel ve Tamamen doğal ürünlerin satışının yapıldığı bir çarşı şimdilerde, Lakin altında koca bir yokluğun dramı yatıyor.
Kurtuluş Savaşı zamanında yaşanan yokluk, fakirlik bu çarşının her yerine anı bulaştırmış. Ucuzluğun adresi olarak görülen bu yer Aslını söylemek gerekirse elmanın taneyle satıldığı yılları görmüş. Elmanın zor yer aldığı zamanlarda yalnızca durumu iyi olanların sahip olabildiği bu meyvenin günümüzde seçilerek alınması oldukça ironik. Çünkü o zamanlar çoğu insan senelerinı elmaya hasret olarak geçirmiş.
Tarihi Antep Evleri
En eski yerlerinden biri olan Antep mimarisi de köklü bir geleneğe sahip.
Şehrin sıcaklığından dolayı kesme taştan inşa edilmiş olan evler yazları serin tutmasıyla da ünlü. özellikle iki katlı ve avlu içerisinde yer alan evlerin çoğu günümüzde otel olarak hizmet veriyor.
Zincirli Bedesten
Karabasamak Bedesteni olarak da anılan mekân şehirde en çok turist çeken yerlerden biri.
Uzun süre kasaplar tarafından tercih edilen bedesten 2008’de restore edilerek yeni bir siluete kavuşmuş durumda.
Bugün baharat, el sanatları, yöresel ve turistik ürünler satan 80’e yakın dükkân bedesten içerisinde kullanıcılarına hizmet veriyor.
Tarihi Gümrük Hanı
Gaziantep Kalesi’nin gözetiminde olan Gümrük Hanı’n yapımı 1878 senesinde tamamlanmış ve yolcu hanı olarak hizmete girmiş.
Misafir odalarının yanı sıra depo ve ahır içinde bölümleri yer alan hanın Osmanlı mimarisine göz kırptığı da aşikâr.
Bugün el sanatlarını yaşatmak adına canla başla uğraşan kişilerı ağırlayan Gümrük Hanı, dostları arasında “Yaşayan Müze” olarak anılıyor.
Girişi ücretsiz olan bu handa yöreye dair pek çok ürünün satışı da yapılıyor.
Gaziantep Kalesi
Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen kale bugün Gaziantep’in sembollerinden biri halinde.
Roma döneminde gözetleme maksadıyla tercih edilen kalenin tarih süresince defalarca restore edildiği biliniyor.
Şehre hâkim bir noktaya konumlanmış kaleye girişler de ücretsiz.
Tarihi Naib Hamamı
1640 senesinde yapımı tamamlanan Naib Hamamı, o tarihten bu yana ayakta kalmayı başarmış.
Geçirdiği restorasyon aracılığıyla 2007 senesinden beri de halka hizmet veren bu hamam, Gaziantep Kalesi’nde konumlanıyor.
Naib Hamamı cilt bakımı, masaj, sauna gibi modern hizmetlerin yanı sıra geleneksel hamam çizgisinden de şaşmıyor. Kadın ve erkeklere ayrı saatlerde hizmet veren bu hamam, sabahtan akşam 6’ya kadar kadınlara ve Daha sonra erkeklere ayrılmış durumda.
Çocuklarınızla gitmeyi kafanızı yoruyorsanız 2 yaşa kadar ücretsiz, Lakin 7 yaşına kadar olan çocuklar için ise 7 TL ücret alınıyor. Yetişkinlere ise 20 TL’den hizmet sunan Naib Hamamı’nda masaj ve kese için ayrı ücret alınıyor.
Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoroması Müzesi
Gaziantep Kalesi’nin içindeki Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoroması Müzesi, kurtuluş mücadelesindeki Antep’e bir pencere açıyor adeta.
Fransız ve İngiliz askerlerle uğraşmak durumunda kalan yöre halkının yaşadıkları ve cephede yaşananları binlerce figürle anlatan bu müzeye giriş 2 TL, Lakin öğrenci, asker yahut 65 yaş üstündeyseniz bu önemli müzeyi ücretsiz olarak gezebilirsiniz.
Heykellerden panolara kadar değişik anlatım tekniklerini kullanarak tarihin yaralı bölgesine ışık tutan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoroması Müzesi’ne 08.30 ile 17.30 saatleri arasında ziyaret mümkün.
Hamam Müzesi
Gaziantep Kalesi’yle içli dışlı olan bu müze, eğer kulak verirseniz Osmanlı’nın hamam kültürüne dair çok şey anlatıyor. 1577 senesinde külliyenin bir parçası olarak yapılan Paşa Hamamı’ndan çevrilen Hamam Müzesi, 2015 senesinden beri müze olarak hizmet veriyor. Balmumu heykellerinin, hamam kültürüne dair pek çok araç gerecin yer aldığı bu müzeye giriş 2 TL. Lakin öğrenci, asker yahut 65 yaş üstü olanlar için müze gezisi tamamen ücretsiz.
Kaleoğlu Mağarası
Gaziantep Kalesi’ne oldukça yakın mesafede yer alan Kaleoğlu Mağarası, zamanında taş ocağı ve ahır olarak hizmet verse de bugün mağara turizmine kazandırılmaya çalışılıyor.
Lakin klasik bir mağara gezisinde olduğundan çok farklı şeyler bulacaksın bu mağarada. Çünkü burada yöresel yemekleri tadabilecek ve oturup sohbet edebileceksiniz.
Sizi otantik değerlerle buluşturacak olan Kaleoğlu Mağarası’na Gaziantep’in yakıcı sıcaklarından biraz uzaklaşmak için girebilirsiniz.
Emine Göğüş Mutfak Müzesi
Türkiye’nin ilk mutfak müzesi olma unvanını taşıyan Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nin ilk kuruluş amacı, Gaziantep’in mutfak kültürünü tanıtmak. Gaziantep’e has yemeklerin ve mutfak araç-gereçlerinin sergilendiği müzeyi pazartesi hariç haftanın her günü gezebilirsiniz.
Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi
Gaziantep Kalesi’ne yakın bir mesafede yer alan Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi’nde cam boncuk yapım odası, antika satış odası gibi bölümler bulunuyor.
2008’de hizmete açılan müzede beş tanesi sergi salonu olmak üzere toplam altı oda bulunuyor.
Eski Tunç Çağı’na uzanan bronz eserlerin yanı sıra 150 bin yıllık geçmişi yer alan mamutun çene ve omur kemikleri bu müzenin en nadide parçalarından.
Camın haricinde taş, bronz, bakır ve altın gibi malzemelerden yapılmış pek çok değerli tarihi eşya burada sergileniyor.
Türkiye’deki ilk özel cam eserler müzesi sıfatını omuzlayan müzeye giriş ücreti 4 TL.
bunun yanısıra eğer ilgi duyuyorsanız müzenin odalarından birinde sergilenen ve aynı zamanda satışa sunulan antika eşyalardan da alabilirsiniz.
Hasan Süzer Etnografya Müzesi
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na binayı restore ettiren Hasan Süzer’in armağansi olan Hasan Süzer Etnografya Müzesi, canlı anlatımlara yer verdiği için Antep gezisinin mühim bir adresi oluveriyor.
1900’lü yıllardan kalma olan bir konakta oluşturulan müzenin üç tane giriş kapısı var.
Antep kültürüne pencere açan bu konak şu sıra tadilat sebebiyle kapalı. Lakin tadilat bittikten sonra Müzekart ile gezebilirsiniz.
Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi
2013 senesinde değerli yazarlardan Sunay Akın’ın küratörlüğüyle açılan Oyun ve Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan beri ayakta duran Şahinbey semtindeki tarihi Antep evlerinden birinde bulunuyor.
Ülkemizdeki oyuncak müzelerinin içinde kuruluş tarihi itibariyle 4. sırada yer alan bu müze, avlusu olan 3 katlı bir binada konumlanmış.
1700 senesinde 1990 yılına kadar geçen sürede üretilmiş yüzlerce oyuncağın sergilendiği Oyun ve Oyuncak Müzesi’ni Bey Mahallesi’nde 1 TL ücreti karşılığında gezebilirsiniz.
bunun yanısıra müze 6 yaş ve altındaki çocuklar ile 65 ve üzeri olan çocuk ruhlu yetişkinlere ücretsiz olarak hizmet veriyor.
Gaziantep Atatürk Anı Müzesi
1933 senesinde Gaziantep’i ziyarete gelen Mustafa Kemal Atatürk’ün ağırlandığı tarihi Antep evine benzer yapıdaki iki bina, bugün anı evi olarak hizmet vermek üzere tahsis edilmiş.
Atatürk’ün kaldığı zaman kullandığı eşyaların sergilendiği bu müzede Sözlü Tarih Araştırma Odası ve Atatürk Araştırma Kitaplığı da bulunuyor.
Burada fahri hemşerilik sıfatına layık yer alan Atatürk’ün Gaziantep’in Bey Mahallesi’nin nüfusuna verilmesi ise savaşın ülke aleyhine sonuçlanmasına karşılık halkın minnetini gösterme şekli olmuş.
2 TL giriş ücreti yer alan Gaziantep Atatürk Anı Müzesi’ni haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.
Kurtuluş Camii
1892 senesinde Valide Meryem Kilisesi olarak inşa edilen bina, bir oksimoron örneği sergileyerek hapishane olarak da kullanılmış.
Bugün bu kilisenin çanı ise Gaziantep Müzesi’nde sergileniyor.
Lakin şu an Kurtuluş Camii’ne hizmet eden binanın 5 kapısı var. Boşalan çan kulesi ise bu caminin minaresi artık.
Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi
Gaziantep Belediyesi, Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi’ni 2009 senesinde ziyarete açarak 1909 senesinde yaptırılan Bayazhan’a Gaziantep şehrini ve kültürünü tanıtma misyonunu yüklemiş oluyor.
Gaziantep’in parmakla gösterilecek güzellikteki değerleri hakkında bilgi alabileceğiniz bu müzeye 9.00-18.00 saatleri arasında ziyaret mümkün, Lakin müze pazartesi günleri kapalı.
1 TL gibi cüzi bir ücrete tüm şehri yakın zamandan tanıma fırsatı elde edebilirsiniz.
bazı zaman Antep turunuza Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi’nden başlarsanız daha bilgili olacağınızdan verimli bir şehir gezisi yapma fırsatı elde etmiş olacaksınız.
Zeugma Antik Kenti
Büyük İskender’in generallerinden I. Selekos Nikator tarafından kurulan kent Gaziantep’e bağlı Nizip ilçesinin Belkıs köyünde bulunuyor.
Roma yargıçiyetine girene kadar kurucusunun ismiyle anılan kent, Roma tarafından ele geçirildikten sonra Zeugma olarak anılmaya başlandı.
Antik Çağ’ın en mühim mozaik, heykel ve kabartmalarının yer aldığı antik kent, dünya çapında da “Çingene Kız” mozaiğiyle oldukça fazla bir bilinilirliğe sahip.
Zeugma Mozaik Müzesi
Şehitkamil’in Mithatpaşa Mahallesi’nde yer alan Zeugma Mozaik Müzesi, 2011 senesinden beri hizmet veriyor.
Dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanına sahip bu müzede Zeugma Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları sonucu elde edilen mozaikler sergileniyor.
Müzekart ile ücretsiz olarak gezebileceğiniz bu müzenin çalışma saatleri yaz döneminde 9.00-19.00 iken kış döneminde 9.00-17.00.
Eğer Müzekart’ınız yer almıyorsa 15 TL karşılığında ziyaret edebilirsiniz.
Gaziantep Botanik Bahçesi
2009 senesinde kurulan Gaziantep Botanik Bahçesi, bitkilerin koleksiyonunu yaparak türlerin gelişerek çoğalmasını ve yeni nesillere bitkileri tanıtılmasını sağlamayı amaçlıyor.
Daha evvel karşılaşmadığınız bitki türlerini keşfederek tüm bitkiler hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Kaya Bahçesi, Zen Bahçesi, Japon Bahçesi, Ekolojik Derslik gibi bölümleri yer alan Gaziantep Botanik Bahçesi’ni gezebilirsiniz.
Parkantep Harikalar Diyarı
Temalı eğlence parkı olarak her yaştan insanın eğlenme fırsatı bulabildiği Parkantep Harikalar Diyarı, sizi Alice’in eteklerindeymiş gibi hissettirebilir.
Hizmete açıldığı 2009 senesinden beri 120 bin metrekarelik alan üstünde sürekli gelişen bu eğlence parkı, Dağ Kızağı, Dönenceli Uçak, Aile Treni, Konvoy Arabaları, Sihirli Fincanlar gibi değişik eğlence gruplarıyla her türden insanın ilgi alanına hitap ediyor.
Kafe, restoran gibi işletmelerle de gün boyu parkın tadını çıkarmak isteyen misafirlerinin yeme içme gereksinimlerine da cevap vermiş oluyor.
Tamamen doğal Hayatı Koruma ve Rekreasyon Alanı
2002 senesinden beri bin dönümlük bir alanda birbirinden farklı hayvan türüne yuva olan Tamamen doğal Hayatı Koruma ve Rekreasyon Alanı, metropol hayatında teknolojiye kurban vermek istemedikleri çocuklarını Tamamen doğal yaşamın huzurlu kucağında dolaşmaya çıkarmak ve hayatlarında karşılaşma ihtimallerinin düşük olduğu hayvan türleriyle tanıştırmak için sıklıkla tercih ediliyor.
Şahinbey beldesinde konumlanan Tamamen doğal Hayatı Koruma ve Rekreasyon Alanı içinde gezerken çocukların yorulma ihtimali üzerine düşünülerek yerleştirilmiş tur treni de mevcut.
Rumkale
Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın kucaklaştığı bölgedeki kayalar üstünde yer alan Rumkale, Yavuzeli ilçesinin Kasaba Köyü’ne oldukça yakın bir mesafede konumlanıyor.
oldukça natürel bir görüntüye sahip kale baharı karşıladığında ayrı güzelliğe bürünüyor, kış kapıya dayanınca da ayrı.
Yapımında kemer ve kesme taşların kullanıldığı Barşavma Manastırı ve zamanında cami olarak da hizmet vermiş olan Aziz Nerses Kilisesi gibi yapıların kalıntıların da yer aldığı Rumkale’ye teknelerle ulaşım sağlanabiliyor.
Dülük Antik Kenti
Hititler, Persler gibi tarihte bilinen köklü uygarlıklara ev sahipliği yapmış kent 600 bin yıllık geçmişiyle ülke sınırlarımız içerisindeki en eski yerleşim yerlerinden biri.
Gaziantep’e 10 km mesafesinda olan Dülük, Dolikhe ve Doliche olarak da biliniyor. dünya çapındaki en eski yer altı tapınaklarından Mitharas Tapınakları’nın en büyüğünün yer aldığı şehirde aynı zamanda bilinen ilk matematik işlemlerine de rastlanmış.
Yesemek Açık Hava Müzesi
Müzekart ile gezebileceğiniz Yesemek Açık Hava Müzesi, 1890 senesinde gün yüzüne çıkarılmış.
Hititler zamanında taş ocağı da yer alan ve şu sıralar açık hava müzesi olarak hizmet veren bu alanda 300 tane yontu ve 200’ü aşkın heykel taslağı keşfedilmiş.
2012 senesinde UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan Yesemek Açık Hava Müzesi, ilkbaharda sabah 9’dan akşam 7’ye, Kış mevsiminde ise sabah 8’den akşam 5’e kadar gezilebiliyor.
Gaziantep’te Yapılacak Aktiviteler
Zengin bir coğrafya, zengin bir tarihi miras, zengin bir mutfak. E daha ne olsun?
Şöyle güzel bir hafta sonu tatili geçirmek için bir günü müze ve tarihi alan gezilerine ayırabilirsiniz. Bu en eski yerleşim yerlerinden biri olan şehirde farklı bir atmosferi teneffüs edebilirsiniz.
Bunun yanı sıra Gaziantep deyince bile burnumuza kokular gelen mutfağını keşfetmek için de mutlaka bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyoruz.
Köklüce Kanyonu’nda kaya tırmanışı yapın ve bazı zaman gecenizi burada geçirmek için kamp kurun. Burada çadır kurduğunuz zaman sizden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bunun nedeni de tuvalet, duş ve elektrik gibi olanakların olmaması. Lakin çevredeki köylerden yardım istediğinizde size hayır demeyeceklerdir. Araban’daki Köklüce Kanyonu’nda tırmanış sporu için ise değişik seviyelere uygun en az dokuz farklı rota bulunuyor.
Tatilinizi ülkeler arası Alleben Su Sporları Şenliği ve Rumkale Su Sporları Şenliği’nin düzenlendiği zamana denk getirmeye çalışın. Denize kıyısı olmayan bu güzel şehirde su sporlarına ilgiyi yükseltmek adına tertip edilen bu şenliklerde su kayağı, dalış, flyboard gibi sporları yapan profesyonellerin yarışlarına yer veriliyor. bunun yanısıra dilerseniz şenlik zamanı haricinde da gelerek dilediğiniz su sporunu uygulayabilirsiniz.
Rumkale ve çevresinde doğanın kollarına doğru atla bir gezinti yapmanız da mümkün. At üstünde tırıs giderken rüzgârın yüzünü okşamasına izin verin. Böyle bir deneyimi tatmak kolay kolay nasip olmayacaktır herkese.
Birecik Barajı’nın taşmasından dolayı sular altında kalan ve bu sebeple terk edilmiş olan Savaşan Köyü’ne Halfeti’den kalkan turlarla ulaşarak burada bir keşfe çıkabilirsiniz. Fırat Nehri’nin sularında salınan tekneyle de huzur veren bir duygu kapınızı çalacak. bazı zaman burada geceyi geçirerek hem bu duyguyu daha uzun bir süre içinizde hapsedebilirsiniz hem de yuvasını terk etmemiş olan köylülerle sohbet edebilirsiniz.
25 Aralık’ta Gaziantep’teyseniz Kurtuluş Şenlikleri’ne mutlaka katılın. Çeşitli konserlerin, sergilerin vb. etkinlerin düzenlendiği bu şenliklerin gerçekleştiği günlerde yapılan Kurtuluş Koşusu’na da katılabilirsiniz.
Yamaç paraşütüne ilgi duyuyorsanız Gaffur Baba Tepesi’ni tercih edebilirsiniz. Eğer hala bu adrenalin dolu sporu denemediyseniz başlangıç eğitimlerine katılarak sertifikalı sporcu olma şansı da elde edebilirsiniz. Teorik derslerden ufak tepelerde yapılacak olan uçuş denemeleriyle kademeli olarak yükselen eğitimlerle bu sporu kolayca öğrenebilirsiniz.
Gaziantep’te Yeme İçme
Peki Gaziantep’te ne yenir? Dünyanın gastronomi şehri olan Gaziantep’te Hitit, Bizans, Mısır ve Osmanlı’ya ait 300’ü aşkın yemek çeşidi bulunuyor. Bilhassa Antep baklavasının dünya çapında bir üne sahip olduğunu aktarabiliriz.
Çorbaları, dolmaları, hamur işleri, et yemekleri, kebapları, tatlılarıyla Türkiye’nin en geniş mutfağına sahip olan Gaziantep’te her damağa uygun bir lezzet bulmak mümkün.
Yerel baharatlarla lezzetleri katmerlendirilmiş yemekler adeta bir lezzet şöleni sunuyor. Şehrin kendine has yemeklerini saymakla bitiremesek de yeni dünya kebabı, frenk kebabı, simit kebabı, ayvalı kebap, alaca çorbası, şiveydiz çorbası, beyran, erik tavası, nakışlı dolma, lor semseği, kabaklama, maş diğer lezzetlerden daha çok öne çıkıyor. İşte yüreği yaralı ama ağzının tadını bilen Antep’in kalbinde atan birbirinden eşsiz lezzetlerin adresleri:
İmam Çağdaş – Baklava: Antep’e gelip de baklava yemeden dönenleri dövüyorlarmış! Panik yok, şaka bunlar ama siz yine de bir tadın İmam Çağdaş’ın baklavasını. Şahinbey’de Eski Hal civarında yer alan İmam Çağdaş’ta dillere destan havuç dilimi mutlaka denemelisiniz. Geceleri rüyanıza girer, hasret çekersiniz ve bu sizi defalarca Antep’e taşır.
Hüseyin Usta – Küşleme: 1972 senesinden beri hizmet veren Hüseyin Usta, küşleme hakkında bir harika. yalın ve baharatlı olarak sunulan buradaki küşlemenin ünü şehrin adına da yapışmış durumda adeta. Eskiden kasaplık yapan Halil Usta’nın el emeği göz nuru olan bu yer, hala ilk günkü mütevazılığını koruyor. Üstelik sunduğu ürünlerin tadından da hiçbir şey kaybetmeden…
Zekeriya Usta – Katmer: Çukur Mahallesi’nde konumlanan Zekeriya Usta, Gaziantep’in en ünlü lezzetlerinden biri olan katmeri En kaliteli temsil eden yerlerden. oldukça tatlı olan katmer, çıtır bir yapıya sahip. Kaymak, Antep fıstığı ve şekerin harmonisiyle ortaya çıkan bu lezzeti gidip yerinde denemelisiniz.
Tahmis Kahvesi – Zahter Çayı/Melengiç Kahvesi: 1635 senesinden beri Almacı Pazarı’nda misafirlerini ağırlayan Tahmis Kahvesi’nde bir zahter çayı içmek farz burada! Sinirleri yatıştıran ve hazmı kolaylaştıran bu çay, isteğe göre şeker, bal yahut limonla birlikte de tüketilebiliyor. Her yaştan ve kesimden insanın uğradığı bu mekânda, sunumuyla göz doyuran melengiç kahvesini ve Tahmis çerezini de denemelisiniz.
Bayazhan Restaurant – Simit Kebabı: Gaziantep’e has lezzetlerden olan simit kebabını en güzel yapan işletmelerden biri olan Bayazhan Restaurant, Gaziantep Kent Müzesi’nin hemen alt kısmında hizmet verdiğinden gezinizin bu noktasında açlığınız gidermek için uğrayabileceğiniz adreslerden. bunun yanısıra fasıllar da düzenleyen bu mekânın mezelerine de bayılacaksınız.
Orkide Pastanesi – Kahvaltı: Orkide Pastanesi’nde edeceğiniz kahvaltı gibisini başka hiçbir yerde bulmanız ihtimaller içerisinde bile değil. oldukça iştah açısı bir sofrayla sizi ağırlayacak olan mekânda ev yapımı reçeller, çeşit çeşit kaymak, katmer, peynir çeşitleri ve birçoğu yöresel daha birçok lezzetle buluşabilirsiniz.
arkadaşlar Meyhanesi – Rakı Sofrası: Eblehan Caddesi’nde yer alan arkadaşlar Meyhanesi, benim diyen mekâna taş çıkartacak rakı sofraları kuruyor. Uygun fiyatlarla önünüze gelecek bu sofrada rakı-meze ikilisinin tadını çıkarabilirsiniz. bunun yanısıra kokoreç sevenler burada yapılan kokoreçleri yerken parmaklarına dikkat etsin! Eski bir evden dönüştürülen bu meyhanede evinizdeymiş gibi hissedeceksiniz.
Seyyar Meyan Şerbetçileri: Ayağınıza kadar gelecek olan meyan şerbeti fırsatını sakın ola ki kaçırmayın. Zira üzülürsünüz! Yöresel elbiselerle sokak sokak dolaşarak şerbet satan bu kişiler Aslını söylemek gerekirse bir kültürün devamı için çabalıyorlar. Hem yeni bir deneyim kazanmak hem de şerbetçilerin yüzünü güldürmek adına bir kez tadabilirsiniz.
Çulcuoğlu Et Lokantası – Lahmacun: Çıtır çıtır bir lahmacun olsa da yesek, diyorsanız Gaziantep’teki rotanızı Şahinbey’deki Çulcuoğlu Et Lokantası’na çevirmelisiniz. Simit kebabı, Ali Nazik, Beyti, soğan kebabı gibi lezzetlere ev sahipliği yapan mekanın yıldızı kesinlikle lahmacun.
Gaziantep’te Konaklama
“Doğu’nun Parisi” olarak adlandırılan şehirde birçok konaklama alternatifi mevcut. Lüks otel zincirlerinden, butik otellere, tarihi evlerden, pansiyonlara varan geniş bir yelpaze mevcut. Şehir merkezinde yer alan 4 ve 5 yıldızlı oteller fiyat olarak diğerlerine nazaran daha pahalı.
Lakin Gaziantep’te her bütçeye uygun konaklama tesisi bulmak mümkün. Şehirde Best Western Ravanda Hotel, Hampton By Hilton Gaziantep City Centre, Ali Bey Konağı öne çıkan otellerden bazıları. Tüm Gaziantep otelleri için linki kontrol edebilirsiniz.
Gaziantep’te Alışveriş
Değişik kültürlere ev sahipliği yapmış köklü bir şehir olan Gaziantep’te alışveriş yapacakların uğrak noktası Turistik Gaziantep Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ve Zincirli Bedesten oluyor. Buralarda şehirde hala önemini koruyan el işlemeleri, kilim, bakır işlemeleri gibi ürünler bulunabiliyor.
Devasa alışveriş merkezlerinden, ufak çarşılara birçok alternatifin yer aldığı şehirden yöresel yemeniler, deriden yapılmış ürünler, danteller alınabilecek armağanlik eşyalardan.
Bunun yanı sıra bir gastronomi kenti olan Gaziantep’ten Antep fıstığı, yerel baharatlar, çeşit çeşit tatlılar almadan ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.
Gaziantep’te Ulaşım
Gaziantep’e hem hava hem de karayolu ile ulaşım mevcut. Oğuzeli Havalimanı’ndan her gün birçok şehre sefer düzenleniyor. Lakin Şirketimiz uyguladığı transfer ve gezi turlarını sizlere uygun fiyatlarla sağlamaktadır.
Şehir içinde ise belediye otobüsleri, dolmuş, taksi, tramvay ile ulaşım sağlanıyor.
Gaziantep Şehirlerarası Transfer

Gaziantep Şehirlerarası Transfer

admin
Mart 17, 2024
Gaziantep, tarihi zenginlikleri, lezzetli mutfağı ve kültürel mirasıyla Türkiye’nin önemli şehirlerinden biridir. Bu güzel şehri keşfetmek isteyenler için,...
Gaziantep Havalimanı Transfer, seyahat edenlere konforlu, güvenli ve sorunsuz bir ulaşım deneyimi sunmayı amaçlar.
Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır.